මේ ලිපිය වෙදකම ගැන නම් නොවෙයි ඒත් ලෙඩ රෝග වලින් වැලකීසිටීමට මේ අදහස ප්‍රයෝජනයක් වේවි. අද රටේ ලෙඩ රෝග බොහොමයකට හේතු වෙලා තියෙන්නෙ අපි කන කෑම බීම වර්ග වල තියෙන වස විස. ඉතින් අපි නීරෝගී පරපුරක් හදන එක පටන් ගන්න ඕන අපේම ගෙවත්තෙන්.

අපි සාමාන්‍යයෙන් මුං වගාකරනව දැකල තියෙන්නෙ කුඹුරෙ හරි නියරෙ හරිනෙ. ඒත් ඇත්තටම ගෙදර පරිභෝජනයට අපිට මුං වවාගන්න පුලුවන් අපේ ගෙවත්තේම. මේ මම ගෙවත්තේ කල මුං වගාව, හරිම සාර්ථකයි. මම දැන් මාස 6-7 සිට පාවිච්චි කරන්නේ මගේ වගාවේ මුං. පොහොර අවශ්‍ය වන්නේ නැහැ, මම බඩඉරිඟු පාත්තියෙමයි මුං හැදුවෙ. කිසිම කෘමි හානියකුත් නැහැ.

මම මුං බඩඉරිඟු පාත්තියෙම හැදුවෙ ඇයි? මුං කියන්නෙ පසේ නයිට්‍රජන් සංයුතිය වැඩි කරන ශාකයක්. බඩඉරිඟු වලට අවශ්‍යම පෝෂකයක් වන නයිට්‍රජන් මේ නිසා ඉබේම මුං වලින් ලැබෙනව. මේ විදියට මිත්‍ර බෝග එකට සිටුවීමෙන් ගෙවත්තේ කුඩා ඉඩ හොදින් කලමනාකරණය කරගන්නත් පුලුවන්.

මුං ඇට කොහොමද වගා කරන්නෙ? මුල්ලුවකින් පස් ටික පොඩ්ඩක් බුරුල් කරල මුං ටික දාල තුනී පස් තට්ටුවකින් වහන්න. මුල් දවස් කිහිපයේ පැලවෙනකම් හොදින් වතුර දාන්න. මාස 2-2.5 කින් මුං අස්වැන්න ලබාගන්නත් පුලුවන්.

කුඩාම ගෙවත්තක උනත් පහසුවෙන් අවම නඩත්තුවකින් කල හැකි වගාවක් මේක. ලපටිම මුං කරල් තෙල්දාල කෑමට සකසා ගන්නත් පුලුවන්. පිටරට වලින් ගේන මයිසූර් පරිප්පු වෙනුවට රසවත් පෝෂණීය වෑංජනයක් සකසා ගන්නත් පුලුවන්. මුං කිරිබත්, මුං කැවුම් සකසා ගන්නත් පුලුවන්.

ඉතින්, මේ අවුරුද්දේ ජනවාරි පළවෙනිදා වගේම සිංහල අලුත් අවුරුද්දටත් මම නම් කිරිබත් හදන්නෙ මගේ ගෙවත්තේම මුං වලින්. හැමෝම මේ විදියට උත්සාහ කරල බලන්න.

සටහන : නීනා යි
(උපුටාගැනීම අන්තර්ජාලයෙන්)

Suggestions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here