නින්දේදී ගොරවන මිනිසුන් ගැන අපි හැමෝටම ලොකු අත්දැකීම් ප්‍රමාණයක් තිබෙනවා.

ඒ තරමට නින්දෙන් ගොරවන අය ඕනෑම සමාජයක සුලබයි. ඔබේ පියා , සැමියා හෝ බිරිද , සොහොයුරා , සොහොයුරිය , හොදම යහළුවා උනත් ඒ අතර ඉන්නට පුළුවන්.

එහෙමත් නැතිනම් ඔබේ නිවස තුල ශබ්ධයෙන් වැඩි ලෙසම ගොරවන පුද්ගලයා ඔබම වෙන්නත් පුළුවන්.

මේ විදියට ඔබ අසල ඉන්න කෙනා හෝ ඔබ හෝ හයියෙන් ගොරවන විට සයනයේ සිටින අන් අයට එය ඉතාම කරදරකාරී තත්වයක්.

මොකද දවස පුරා මහන්සි වෙලා වැඩ කරලා ඇදට වැටෙන්නේ සුවදායක නින්දක් ලබන්නනේ. තමන් අසල ඉන්න කෙනා රාත්‍රිය පුරා මහා හයියෙන් ගොරවන්න ගත්තම ඉතින් මැදියම් රැයේ ඉදන් අලුයම වෙනකම් වරින් වර ඇහැරෙන්න සිද්ධ වෙනවා.

මේ නිසා පසුදා අවදි වී වැඩ කටයුතු කර ගන්නත් ඒ අයට අමාරු වෙනවා. නමුත් තවදුරටත් ඔබ මේ ප්‍රශ්නය ගැන වද විය යුතු නෑ. අපි ගාව තියෙනවා සුබ ආරංචියක්. රෑට නින්දෙන් ගොරවන එක නවත්වන්න අපුරු ස්වාභාවික ජුස් එකක් අද විශ්ම ලෝකයෙන් අපි කියලා දෙන්නයි හදන්නේ. මේක ගෙදරදීම පහසුවෙන් හදා ගන්න පුළුවන්

දැන් ඔබ කල්පනා කරනවා ඇති නේද කොහොමද මේ ජුස් එකක් බීලා ගොරවන එක නවත්තන්නේ කියලා. මේක පැහැදිලි කරන්න නම් මුලින්ම නින්දෙන් ගෙරවීම සදහා බලපාන ප්‍රධානම හේතුව ගැන අපිට අවධානය යොමු කරන්න වෙනවා.

නින්දෙන් ගෙරවීම සදහා බලපාන මුලිකම හේතුව තමයි අධික සේම ගතිය (ශ්ලේෂ්මල). අපේ ඇගේ සේම වැඩි නම් රාත්‍රී කාලයේ නාසයෙන් හුස්ම ගැනීමට බාධා ඇති වෙලා එහි අතුරු ප්‍රතිපලයක් විදියට ගෙරවීම කියලා අපි හදුන්වන ශබ්ධය ඇති වන්නට පටන් ගන්නවා.

ඉතින් ගෙරවීම සදහා බලපාන මේ ප්‍රධාන හේතුව නැති කරලා දාන එක තමයි අපේ ජුස් එක මුලික වශයෙන් කරන්නේ.

නින්දේදී ගෙරවීම සිදු වන තවත් හේතුවක් තමයි සන්ධ්‍යා කාලයේ අප ගන්නා ආහාර. අප ගන්නා ඇතැම් ආහාර මගින් අපේ ශරීරයේ සේම ගතිය වැඩි කරනවා. ඒවිට අධික ලෙස ශ්ලේෂ්මල නිෂ්පාදනය වෙලා අපේ හුස්ම ගැනීමේ මාර්ගය රාත්‍රී කාලය වන විට අවහිර වෙන්නට පටන් ගන්නවා. මොනවද මේ ආහාර වර්ග කියලා දැන් අපි බලමු

කිරි ආශ්‍රිත නිෂ්පාධන

චොකලට්

බැදපු ආහාර

සකසන ලද ආහාර

අධික ලෙස පිටි හා සිනි යෙදු කෑම වර්ග

අධික ලෙස ගන්නා මත්පැන්

ඉතින් මේ අපි කියපු ආහාර පාන වර්ග වලින් සන්ධ්‍යා කාලයේ පුළුවන් තරම් ඈත් වෙලා හිටියෝතින් නින්දේදී ගෙරවීම විශාල ලෙස අඩු කර ගන්නට පුළුවන් වේවි. ඒ වගේම නින්දට යාමට පැය කිහිපයකට පෙර අපි කියා දෙන ජුස් එක බිව්වොත් නින්දෙන් ගෙරවීම සදහටම නවත්වා ගන්නට පුළුවන්.

අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය

ලෙමන් ගෙඩි 1/4
මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ ඉඟුරු කැබැල්ලක්
ඇපල් ගෙඩි 2
කැරට් ගෙඩි 2

සකස් කරන ආකාරය

සියල්ලේ පොතු ඉවත් කර පිරිසිදු කර ගන්න. කැරට් පෙරන් ගා සෝදා ගන්න. ලෙමන් හෝ දෙහි ගෙඩි යුෂ මිරිකා ගන්න. කැරට් ,ඇපල් , ඉඟුරු සියල්ල කුඩාවට කපාගෙන එයට දෙහිද එකතු කර බ්ලෙන්ඩරයක් ආධාරයෙන් හොදින් අඹරා ජුස් එකක් සකස් කර ගන්න. බීමට හැකි වන පරිදි සාමාන්‍ය උෂ්ණත්වයේ ජලය එකතු කර තුනී කර ගන්න.

භාවිතා කරන ආකරය

නින්දට යාමට පැය කිහිපයකට පෙර මෙය පානය කරන්න

දෙහි තුල අඩංගු ඉහල විටමින් C ප්‍රතිශතය මගින් ශවසන මාර්ගයඅවහිර කරමින් සේම ඇති වීම සීමා කරන අතර අනෙකුත් යුෂ වර්ග මගින් සේම තුනී කර පහ කිරීම සිදු කරනවා. ඒ වගේම මෙහි අඩංගු ඉඟුරු කියන්නේ මිනිසා විසින් සියවස් ගණනාවක සිට විවිධ ආබාධ සමනය කිරීම සදහා යොදා ගත් දෙයක්.

ඉඟුරු මගින් සයිනස් නිසා ඇති වන පීඩන හා වේදනා වලට සහනය ලබා දෙනවා. ඇපල් හා කැරට් සතු පෝෂණ සංගටක මගින් නාස් කුහර අවහිර වීම් ඉවත්කර ඔබට සුවදායක නින්දක් ලබා දෙනවා.

එහෙනම් ඔබත් මෙය උත්සහ කර බලන්න. ස්වාභාවික එළවලු හා පලතුරු යුෂ කිසිම ලෙසකින් ඔබේ සිරුරට අතුරු විපාක ලබා නොදෙන අතර ශරීරයට හැම අතිම පෝෂණය පමණක්ම සපයයි. නින්දෙන් ගෙරවීම නිසා තව දුරටත් පිඩා විදිය යුතු නෑ. එය සදහටම ඔබේ ඈත් කර ගැනීමට මේ විශ්මිත ජූස් පානය මගින් ඔබට හැකි වේවි.

මෙය ඔබේ මිතුරන්ට බලන්න Share කරන්න

Suggestions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here